06-09-20 20:00,,

By The Associated Press

Here is a list of uncontested races in North Dakota.

U.S. House - District 1

Kelly Armstrong (i), GOP

U.S. House - District 1

Steven Peterson, Lib

Governor

Shelley Lenz, Dem

Governor

DuWayne Hendrickson, Lib

Auditor

Patrick Hart, Dem

Auditor

Joshua Gallion (i), GOP

Treasurer

Mark Haugen, Dem

Insurance Commissioner

Travisia Martin, Dem

Insurance Commissioner

Jon Godfread (i), GOP

Supreme Court - 10-year

Jon Jensen (i), NP

Public Service Comm - 6-year

Casey Buchmann, Dem

Public Service Comm - 6-year

Brian Kroshus (i), GOP

State Senate - District 2

David Rust (i), GOP

State Senate - District 4

Lisa Finley-DeVille, Dem

State Senate - District 4

Jordan Kannianen (i), GOP

State Senate - District 6

Morris Holen, Dem

State Senate - District 6

Shawn Vedaa (i), GOP

State Senate - District 8

Howard Anderson (i), GOP

State Senate - District 10

Charlie Hart, Dem

State Senate - District 10

Janne Myrdal (i), GOP

State Senate - District 12

John Grabinger (i), Dem

State Senate - District 14

Jenna Vanhorne, Dem

State Senate - District 14

Jerry Klein (i), GOP

State Senate - District 16

Kari Breker, Dem

State Senate - District 16

David Clemens (i), GOP

State Senate - District 18

Kyle Thorson, Dem

State Senate - District 18

Scott Meyer (i), GOP

State Senate - District 20

Paul Hanson, Dem

State Senate - District 20

Randy Lemm (i), GOP

State Senate - District 22

Laetitia Hellerud, Dem

State Senate - District 22

Mark Weber, GOP

State Senate - District 24

Larry Robinson (i), Dem

State Senate - District 24

Mike Wobbema, GOP

State Senate - District 26

Jim Dotzenrod (i), Dem

State Senate - District 26

Jason Heitkamp, GOP

State Senate - District 28

Robert Erbele (i), GOP

State Senate - District 30

Diane Larson (i), GOP

State Senate - District 32

Amelia Doll, Dem

State Senate - District 32

Dick Dever (i), GOP

State Senate - District 32

Jody Vetter, Lib

State Senate - District 34

Adam Michal, Dem

State Senate - District 38

David Hogue (i), GOP

State Senate - District 40

Karen Krebsbach (i), GOP

State Senate - District 42

Melissa Gjellstad, Dem

State Senate - District 42

Curt Kreun (i), GOP

State Senate - District 44

Merrill Piepkorn (i), Dem

State Senate - District 44

Tim Flakoll, GOP

State Senate - District 46

Terri Hedman, Dem

State Senate - District 46

Jim Roers (i), GOP

State House - District 2

Bert Anderson (i), GOP

Donald Longmuir (i), GOP

State House - District 4

Hunter Andes, Dem

Thomasina Mandan, Dem

State House - District 4

Terry Jones (i), GOP

Clayton Fegley (i), GOP

State House - District 6

Trygve Hammer, Dem

Arnold Langehaug, Dem

State House - District 6

Dick Anderson (i), GOP

Paul Thomas, GOP

State House - District 8

Linda Babb, Dem

Kathrin Volochenko, Dem

State House - District 10

Melissa Anderson, Dem

Elsie Magnus, Dem

State House - District 10

David Monson (i), GOP

Chuck Damschen (i), GOP

State House - District 12

George Barnes, Dem

Pam Musland, Dem

State House - District 14

Richard Lynne, Dem

Mark Nelson, Dem

State House - District 14

Robin Weisz (i), GOP

Jon Nelson (i), GOP

State House - District 16

Hamida Dakane, Dem

Tracey Wilkie, Dem

State House - District 16

Andrew Marschall (i), GOP

Ben Koppelman (i), GOP

State House - District 18

Corey Mock (i), Dem

Jacqueline Hoffarth, Dem

State House - District 18

Steve Vetter (i), GOP

Cindy Kaml, GOP

State House - District 20

Zachary Blotsky, Dem

John Pederson, Dem

State House - District 22

Jodi Meisch, Dem

Will Thompson, Dem

State House - District 22

Michael Howe (i), GOP

Brandy Pyle (i), GOP

State House - District 24

Bradley Edin, Dem

Naomi Muscha, Dem

State House - District 24

Dwight Kiefert (i), GOP

Cole Christensen, GOP

State House - District 26

John Hokana, Dem

Alan Peterson, Dem

State House - District 26

Sebastian Ertelt (i), GOP

Kathy Skroch (i), GOP

State House - District 26

Mattie Richardson, Lib

State House - District 28

Rebecca Phillips, Dem

State House - District 30

Mike Nathe (i), GOP

Glenn Bosch (i), GOP

State House - District 32

Krisanna Holkup Peterson, Dem

Carl Young, Dem

State House - District 32

Lisa Meier (i), GOP

Pat Heinert (i), GOP

State House - District 34

Joshua Johnson, Dem

Bernie Parkhurst, Dem

State House - District 34

Todd Porter (i), GOP

Nathan Toman (i), GOP

State House - District 36

Steve Krebs, Dem

Linda Weiss, Dem

State House - District 36

Mike Schatz (i), GOP

Luke Simons (i), GOP

State House - District 38

Larry Bellew (i), GOP

Dan Ruby (i), GOP

State House - District 40

Kalyn Dewitt, Dem

Robert Kibler, Dem

State House - District 40

Matthew Ruby (i), GOP

Randy Schobinger (i), GOP

State House - District 42

Adam Fortwengler, Dem

Zachary Tomczik, Dem

State House - District 42

Emily O'Brien (i), GOP

Claire Cory (i), GOP

State House - District 44

Josh Boschee (i), Dem

Karla Hanson (i), Dem

State House - District 44

Scott Wagner, GOP

State House - District 46

Ben M. Hanson, Dem

Ben W. Hanson, Dem

State House - District 46

Jim Kasper (i), GOP

Shannon Roers Jones (i), GOP

District Judge - East Central No. 1

Susan Bailey (i), NP

District Judge - East Central 5

Reid Brady, NP

District Judge - East Central No. 6

Tom Olson (i), NP

District Judge - East Central No. 7

Wade Webb (i), NP

District Judge - East Central No. 9

Stephannie Stiel (i), NP

District Judge - North Central No. 1

Doug Mattson (i), NP

District Court - Northeast No. 2

Michael Hurly (i), NP

District Judge - Northeast No. 3

Anthony Benson (i), NP

District Judge - Northeast No. 4

Donovan Foughty (i), NP

District Judge - Northeast No. 6

Barbara Whelan (i), NP

District Judge - Northeast Central No. 3

Jay Knudson (i), NP

District Judge - Northeast Central No. 4

John Thelen (i), NP

District Judge - Northeast Central No. 5

Jason McCarthy (i), NP

District Judge - Northwest No. 2

Benjamen Johnson (i), NP

District Judge - Northwest No. 3

Paul Jacobson (i), NP

District Judge - Northwest No. 4

Robin Schmidt (i), NP

District Judge - South Central No. 1

David Reich (i), NP

District Judge - South Central No. 2

Douglas Bahr (i), NP

District Judge - South Central No. 8

James Hill (i), NP

District Judge - Southeast No. 1

Cherie Clark (i), NP

AP Elections 06-09-2020 20:00

Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.

Tags

Recommended for you

(0) comments

Welcome to the discussion.

Keep it Clean. Please avoid obscene, vulgar, lewd, racist or sexually-oriented language.
PLEASE TURN OFF YOUR CAPS LOCK.
Don't Threaten. Threats of harming another person will not be tolerated.
Be Truthful. Don't knowingly lie about anyone or anything.
Be Nice. No racism, sexism or any sort of -ism that is degrading to another person.
Be Proactive. Use the 'Report' link on each comment to let us know of abusive posts.
Share with Us. We'd love to hear eyewitness accounts, the history behind an article.